خدمات درون ماشین

زیرپایی ها را تکانده ، موکت و صندلی ها را ک می جارو بکشید . استفاده از تمیزکننده های مخصوص تودوزی و موکت بی تردید به بهتر شدن عطر و ظاهر داخلی ماشین کمک خواهد کرد . با دستگا ه کمپرس باد کثیفی و خرده آشغال های غیرقابل دسترس بین درز ها و رو زنه ها را بیرون کشیده و بعد آنها را جارو برقی بکشید . اطرافتان را بگردید و چند برس کوچک یا فرچه نرم بردارید و دور و اطراف فضاهای کوچک و باریک مانند دریچه ی هوا و داشبورد را تمیز کنید . از جارو بر قی مخصوص ماشین استفاده نمایید . این نوع جارو برقی از اندازه ی استا ندارد کوچکتر است و به شما اجازه می دهد تا جاهای دور از دسترس مانن د فضای بین صندلی ها و کنسول وسط یا داخل دریچه ی هوا را تمیز کنید

دلایل بوی بد سیستم تهویه خودرو

اگر شما بوی کپک زدگی (مشابه بوی جوراب) را حس کردید نشان دهنده بروز کپک در حال رشد در سیستم تهویه هواست. این موضوع یک مشکل شایع در بسیاری از خودروها است و عموما دلیل آن روشن کردن A/C بدون فعال بودن فن برای حداقل ۲ دقیقه است. همچنین قبل از خاموش کردن خودرو هم باید اجازه دهیم هوای مرطوب داخل لوله‌های تهویه هوا با خاموش بودن A/C و روشن بودن فن به طور کامل خارج شود. کپک به راحتی می‌تواند در هر نقطه‌ای از سیستم تهویه هوای خودرو رشد کند اما محل تجمع اصلی آنها مرکز اواپراتور و کندانسور است. این مناطق معمولا مرطوب هستند که محیط ایده‌آلی برای رشد باکتری و کپک محسوب می‌شود. البته این کپک‌ها برای سلامتی ضرری ندارند و صرفا به دلیل بوی نامطبوع باعث آزار می‌شوند. راه‌های زیادی برای حل این مشکل وجود دارد ولی در وهله اول بهترین راهکار جلوگیری از به وجود آمدن آن است. سعی کنید همیشه هوای تازه و هوا چرخشی را برای کمک به خشک کردن فضای داخلی سیستم کولر خودرو خود (گرمایش، تهویه و کولر) را تغییر دهید. همچنین بهتر است قبل از خاموش کردن ماشین A/C را غیر فعال کرده و اجازه دهید برای ۲ دقیقه فن تهویه فعال باشد. این کار باعث خشک شدن لوله‌ها و منافذ سیستم تهویه هوای خودرو می‌شود. یکی دیگر از علت‌های بالقوه این مشکل، کثیف شدن فیلترهای تهویه است. عملکرد این فیلترها همانند فیلتر هوای زیر کاپوت است، با این تفاوت که این فیلترها مستقیما هوا را به داخل کابین هدایت می‌کنند. آنها به مرور زمان با ذرات گرد و غبار مسدود می‌شوند و همین موضوع زمینه را برای رشد کپک محیا می‌کند. تعویض دوره‌ای آنها می‌تواند در از بین بردن بوی نامطبوع کولر خودرو تاثیر خوبی بگذارد.

پلاستیک

پلاستیک بکار رفته در هر خودرو از باب کیفیت متفاوت می باشد و در صورت نامرغوب بودن خیلی سریع تر رنگ و ظاهر اولیه خود را از دست خواهد داد پس نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارد. در این میان خودرو های داخلی و چینی که اکثرا کیفیت متریال پایینی دارند به سرعت در مقابل تابش نور آفتاب دچار تغییر رنگ شده و در صورت قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب دچار تغییر رنگ شده و در صورتی که این موضوع به طول انجامد منجر به تغییر شکل نقاط نازکتر پلاستیک خواهد شد. براق کننده و واکس های مختلفی برای داشبورد در بازار وجود دارد که اغلب منجربه جذب بیشتر حرارت و نور آفتاب شده و استفاده از آنها توصیه نمی شود. بهترین روش برای نگهداری از داشبورد های پلاستیکی تمیز کردن به وسیله پارچه نمدار است و در صورت وجود آثار چربی از یک دستمال آغشته به مایع ظرف شویی استفاده کنید. هچنین استفاده از روکش های پارچه ای و نمدی بر انواع چرمی آن ارجهیت دارد. روکش های نمدی حرارت به مراتب کمتری از خود عبور داده و سطح زیرین را در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب محافظت می کند.

نگهداری داخل خودرو

سقف و کف: در صورتی که جنس روکش سقف، یا کف پوش خودرو از موکت می باشد بهترین روش برای نظافت آن استفاده از بخار شور می باشد. در صورتی که دستگاه شما دارای تنظیم درجه حرارت بخار می باشد از پایینترین درجه استفاده نمایید تا به چسب های پشت موکت آسیبی وارد نشود. استفاده از شامپو فرش جهت نظافت کف و سقف مناسب می باشد ولی باید از آب بسیار کم استفاده کرد. صندلی و درب ها: اسپری های متفاوتی جهت شست و شوی چرم و یا پارچه وجود دارد که حتما از نوع مربوطه و نمونه با کیفیت استفاده نمایید. قبل از استفاده اسپری را خوب تکان داده و از تاریخ انقضای آن اطلاع پیدا کنید. همچنین از اسپری کردن بیش از حد بر روی صندلی و سطح داخلی درب ها خوداری کنید زیرا نفوذ این مواد به ابر و داخل تشک بوی نامطلوبی را در پی خواهد داشت. مراقب بلندگو های داخل درب نیز باشید تا بیش از اندازه خیس نشوند. بعد از گذشت مدت زمان ذکر شده در پشت اسپری، آثار آن را با دستمال مرطوب تمیز کنید.

نگهداری چرم

هر چند ماه يک بار، صندلی چرم خودروی خود را با واکس چرم چرب کنيد. واکس چرم صندلی اتومبیل ماده مخصوصي است که براي همين موضوع ساخته شده و مي‌توانيد از فروشگاه رهیاب اسپرت تهيه کنيد. واکس معمولي، در درازمدت باعث خورده شدن سطح چرم مي‌شود. هرگز نگذاريد چرم صندلی خودرو به مدت زياد زیر آفتاب بماند. براي نگهداري چرم صندلی بهتر است دور از آفتاب و گردوخاک باشد.

صفر شوئی چیست

بوی نویی خودروی صفر را همه دوست دارند ولی در اغلب موارد به دلیل نگهداری نا مناسب بعد از گذشت مدت زمانی نه تنها بوی خوشایندی از داخل کابین به استشمام نمی رسد بلکه لک و جرم ها چهره ی ناخوشایندی برای اجزای داخل خودرو به وجود می آورند. تمیز نگاه داشتن ظاهر بیرونی خودرو به مراتب ساده تر از نظافت داخل آن می باشد از این رو باید کمی در این زمینه حرفه ای برخورد کرد. داخل کابین هر خودرو بسته به مدل از متریال مختلفی ساخته شده است که به دلیل جنس متفاوت هر یک باید از شوینده مناسب استفاده نمود، در غیر این صورت نه تنها تاثیر مثبت نخواهد داشت بلکه منجر به کاهش کیفیت آن متریال خواهد شد. اغلب مواد بکار رفته در ساخته اجزای داخلی خودرو پلاستیک، موکت، پارچه و چرم می باشد که برای نظافت و نگهداری از هر یک روش های مناسب را با شما در میان خواهیم گذارد.

آلودگیای داخل خودرو

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی آنا، خوردن و نوشیدن درون اتومبیل‌ها سبب می‌شود که باکتری‌های خطرناکی مانند انواع استافیلوکوک و E.coli به سادگی روی دسته فرمان، دنده، ترمز دستی و سایر سطوح داخلی رشد کنند. پژوهشگران انگلیسی در یک تحقیق میدانی و آمارگیری به این نتیجه رسیده‌اند که بیش از نیمی از رانندگان اصول بهداشتی را در خودرو رعایت نمی‌کنند و به همین علت سطوح داخلی اکثر خودروها، از جمله صندلی کودک به باکتری‌های فوق‌العاده خطرناک و حتی مرگبار آلوده است. به گزارش دیلی میل، پژوهشگران بخش میکروبیولوژی دانشگاه ناتینگهام در انگلستان با نمونه‌برداری از سطوح داخلی 15 خودرو که به صورت تصادفی انتخاب شده‌اند، به نتایج نگران‌کننده‌ای دست یافته‌اند. نمونه‌های آنها وجود انواع باکتری‌ها و موجودات ذره‌بینی بیماری‌زا و بسیار خطرناک مانندE.coli و استافیلوکوک روی دسته فرمان، دنده، ترمز دستی و سایر سطوح داخلی خودرو را به اثبات رسانده است.